بررسی مشکلاتی که عملکرد فن پکیج را تحت تأثیر قرار می­دهند! 

بررسی مشکلاتی که عملکرد فن پکیج را تحت تأثیر قرار می­دهند!

بررسی مشکلاتی که عملکرد فن پکیج را تحت تأثیر قرار می­دهند!
متوجه شدن معنای کد خطایی که روی صفحه نمایش پکیج ظاهر می­شود کار خاص و پیچیده ای نیست. گاهی اوقات فن پکیج به درستی کار می­کند اما مشکلاتی که در به گردش درآمدن و خروج هوا وجود دارد باعث می­شوند علائمی را مشاهده کنیم و تصور کنیم که فن از کار افتاده است یا درست کار نمی­کند.
 
معمولاً مشکلات گردش هوا با مشکلات فن اشتباه گرفته می­شوند و برعکس. بنابراین قبل از این که با قاطعیت بگوییم فن خراب است بهتر است موارد زیر را بررسی کنیم.
 
انسداد دودکش
مسدود شدن دودکش به این معناست که گازهای سمی تولید شده نمی­توانند از طریق آن خارج شوند. در این شرایط فشار هوای داخل پکیج افزایش می­ یابد زیرا فن دائماً گازهای مضر را طرف بیرون می­راند اما آن­ها نمی­توانند خارج شوند، و در نهایت پکیج خاموش می­شود.
 
این مشئله به ندرت اتفاق می­افتد اما اگر مشکل شما همین است ممکن است عامل آن یکی از موارد زیر باشد:
 
مسدود شدن دودکش عمودی به دلیل این که دارای کلاهک محافظ نیست.
خراب شدن و فرو ریختن بخشی از دودکش که باعث انسداد آن شده است.
راه حل : در اکثر مواقع قرار ندادن کلاهک محافظ بر روی دودکش عمودی ایجاد کننده ­ی مشکل است. متخصصی که از او کمک می­گیرید باید دودکش را بررسی کند، اگر دودکش خراب شده است تکه ­های آوار را از میان بردارد و دودکش را تمیز کند، و در نهایت روی دودکش کلاهک مناسب قرار دهد تا از انسداد آن جلوگیری کند. اگر دودکش فروریخته و باعث انسداد خود شده است، باید آن را بازسازی و تعویض کنید.
 
پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری به صورت کاملا عملی و صفر تا صد در آموزشگاه فن آموزان برگزار می گردد.
 
مسدود شدن لوله کندانس پکیج دیواری
لوله­ های کندانس بخارهای مضر پکیج را به بیرون هدایت می­کنند. اما ممکن است این لوله­ ها در زمستان یخ بزنند. یخ زدن لوله ­ها باعث مسدود شدن آن­ها و در نتیجه تغییر کردن فشار هوا می­شوند؛ مشابه اتفاقی که با مسدود شدن دودکش رخ می­دهد.
 
راه حل : یخ لوله­ ی کندانس باید آب شود زیرا ممکن است بخارهای مضر در داخل لوله یخ بزنند. پس از این که یخ لوله را آب کردید باید لوله را عایق کنید. اگر در یک منطقه ­ی سردسیر زندگی می­کنید باید از عایق­های باکیفیت تری استفاده کنید تا از یخ زدن لوله جلوگیری شود.
 
پرشر سوئیچ هوا
پکیج قبل از این که روشن شود باید اطمینان پیدا کند که فن کار می­کند و هیچ انسدادی وجود ندارد. قطعه­ای که بر فشار هوای داخل پکیج نظارت می­کند و تعیین می­کند که شرایط برای روشن شدن و کار کردن پکیج مهیا و ایمن است، پرشر سوئیچ هوا است.
 
راه حل : اگر بررسی کردید و مطمئن شدید که دودکش و لوله ­ها مسدود نیستند و فن پکیج هم سالم است، به احتمال زیاد پرشر سوئیچ هوا خراب شده است و نیاز به تعویض دارد.
 
خراب بودن PCB پکیج
اگر همه­ی موارد فوق بررسی شد و مشکلی وجود نداشت، به احتمال زیاد PCB عامل به وجود آمدن مشکل است. این قطعه سیگنال­ هایی را از قطعات دیگر پکیج از جمله فن دریافت می­کند و سیگنال ­هایی را برای آنان می­فرستد.
 
اگر PCB کار نکند نمی­تواند سیگنال ­های درستی را دریافت کند. به همین دلیل ممکن است فکر کنید که فن پکیج کار نمی­کند در صورتی که این طور نیست.
 
راه حل : می­توانید با استفاده از مولتی متر سالم بودن PCB را بررسی کنید. ممکن است که این مشکل فقط در اثر شل شدن اتصالات به وجود آمده باشد. اگر اتصالات محکم هستند احتمالاً PCB خراب شده است و باید تعویض شود. به ندرت پیش می­آید که مجبور شویم PCB را تعویض کنیم.